fbpx

O naleśnikach i wielkim pożarze

Jak to mieszczka Jadwiga niechcący miasto spaliła

Czy można mieć takiego pecha, żeby podpalić cały gród? Według podań Jadwiga miała. Historia obwinia ją za wywołanie wielkiego pożaru, który miał miejsce w nocy z 7 na 8 maja 1575 roku.

Był początek maja 1575 roku, a Lublin tętnił życiem. Miasto szykowało się bowiem na wielkie święto – uroczystość św. Stanisława. Każdy kto miał tylko odrobinę chęci, pracował na całego – sprzątano, rozstawiono stragany, a mieszczki prześcigały się w ilości pieczonych ciast, naleśników i innych łakoci, które miały zostać sprzedane podczas święta.

Tak też czyniła mieszczka Jadwiga, która w swojej małej kuchni nieopodal lubelskiej Fary smażyła rumiane i lekko chrupiące naleśniki. Podobno były przepyszne, a przepis przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Wieczorem, wszyscy mieszkańcy zmęczeni pracą udali się na zasłużony odpoczynek. Wszyscy, ale nie Jadwiga! Ona nadal stała przy kuchni i smażyła kolejnego i kolejnego naleśnika. Zapewne liczyła, podobnie jak inne mieszczki, na pochwały za smak i dużą sprzedaż.

Zmęczenie zrobiło jednak swoje, Jadwiga zasnęła na gorącą kuchnią. Obudził ją swąd spalenizny i pożar rozchodzący się po mieszkaniu. Jadwiga zdążyła uciec, ale ogień rozprzestrzeniał się w zawrotnym tempie i trawił kolejne domy. Mieszkańcy miasta, widząc ogrom zniszczeń, próbowali ratować, co się dało i walczyli z pożarem. Niestety pożar był tak wielki, że objął swym zasięgiem większość drewnianych zabudowań miasta.

Ta noc oraz dzień kolejny, który miał być świąteczny i pełen zabawy, to jedne z najbardziej tragicznych dat w historii miasta, ale mieszkańcy się nie poddawali i dzień w dzień, od rana do wieczora, powoli i uparcie podnosili miasto z ruiny, pracując wytrwale. Miasto odbudowano. Nowe kamienice były murowane, z kolorowymi ścianami i pięknymi zdobieniami. Wiele z nich po dziś dzień możemy podziwiać na lubelskim Starym Mieście. Mawiają, że wtedy właśnie w Lublinie zagościł nowy styl architektoniczny – renesans.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!