fbpx

…Lublin za darmo

Zapomnij o pieniądzach, poczuj klimat miasta

Czy wiesz, że w Lublinie bez wydania złotówki możesz poczuć klimat miasta i zetknąć się z niebanalną sztuką i bogatą historią?

  • Dziedziniec Zamku Lubelskiego. Dziedziniec otwarty dla zwiedzających przez cały dzień stwarza świetne warunki do podziwiania brył najważniejszych zabytków miasta i odpoczynku na wygodnych ławkach. Picie pysznej kawy na wynos i kontemplacja otoczenia Zamku Lubelskiego dozwolone!
  • Stare Miasto. Spacer ulicami Starego Miasta zabiera do Lublina z przeszłości. Punkty obowiązkowe to Trybunał Koronny, plac Po Farze, kamienica Lubomelskich przy Rynku 8, „kocia kamienica” przy ul. Grodzkiej 17 i położony na uboczu Zaułek Hartwigów. Nie zapomnij też spojrzeć w górę na Sztukmistrza, idąc ulicą Grodzką!
  • Plac Litewski z fontanną multimedialną. Kojący szum wody miejskiej fontanny w słoneczne dni zrelaksuje cię podczas krótkiej przerwy w zwiedzaniu Lublina. A wieczorem przyciągnie twój wzrok kolorowymi pokazami z historią w tle na tutejszej fontannie multimedialnej.
  • Centrum Spotkania Kultur. Z tym miejscem wiąże się historia „Teatru w Budowie”, czyli budynku konstruowanego bez powodzenia przez 30 lat. Surowa forma Centrum Spotkania Kultur jest nawiązaniem do nigdy niedokończonego budynku teatru. Dwa rozległe tarasy, kryją w sobie miejską łąkę i Miejską Pasiekę Artystyczną.
  • Zaułek Hartwigów. Malowniczy i tajemniczy, schowany między placem Rybnym i ul. Kowalską. W zaułku znajdują się schody „z poezją”, a wzdłuż barierki ciągnie się galeria, w której regularnie pojawiają się wystawy fotografii.
  • Skwer im. L. Kaczyńskiego. Zielona przestrzeń w samym centrum Lublina, tuż przy budynku Centrum Kultury. Tu w trakcie spaceru możesz usiąść na ławce pod cieniem starych drzew, skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu, czy pobawić się z dziećmi na placu zabaw.
  • Street art w Lublinie – murale i mozaiki. Gdzie ich szukać? Chociażby na Starym Mieście. Znajdź niewielki dziedziniec przy ul. Jezuickiej i zobacz mural ukazujący rycinę z atlasu „Civitates orbis terrarum”. Przejdź również pod galerię Vivo!, gdzie zobaczysz obraz dawnej dzielnicy żydowskiej. Innych dzieł street artu szukaj na budynkach kamienic w Śródmieściu: przy ul. Zamojskiej, ul. Lubartowskiej, ul. Narutowicza i ul. Jasnej.
  • Renesans lubelski. Spora część kościołów w Lublinie została zbudowana w epoce renesansu. Lokalni konstruktorzy przemycili swoiste elementy, które dały początek renesansowi lubelskiemu. Gdzie je znajdziesz? W kościele pw. św. Wojciecha, kościele pw. Nawrócenia św. Pawła lub kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku.
  • Festiwale miejskie odbywają się w otwartej przestrzeni miasta. Lato w Lublinie mija pod znakiem sztuki cyrkowej, kultury i smaków całego świata. Warto sprawdzić kalendarz!
  • Państwowe Muzeum na Majdanku. Wejście na teren dawnego obozu koncentracyjnego jest darmowe. Dodatkową opłatą objęte jest oprowadzanie przez przewodnika. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swój charakter, Państwowe Muzeum na Majdanku dostępne jest tylko dla osób powyżej 14. roku życia.
  • Galeria Biała. Tutaj spędzisz czas ze sztuką współczesną: malarstwo, rzeźba, instalacje site specific, fotografia, wide oarty – sprawdź, czyje prace tym razem goszczą w galerii. Na jej korytarzach znajdziesz także rysunki Mariusza Tarkawiana, ilustrujące poprzednie wystawy.
  • Muzea dostępne za darmo. Do takich należy chociażby zlokalizowane przy ul. Grodzkiej Muzeum „Apteka” nawiązujące do sztuki farmaceutycznej z dawnych lat, Muzeum Martyrologiczne „Pod Zegarem” upamiętniające wydarzenia i ofiary II wojny światowej, a także Skarbiec w klasztorze ojców dominikanów.
  • Dni darmowych wejściówek w muzeach. Taką propozycję ma Muzeum Wsi Lubelskiej i Muzeum Narodowe razem z oddziałami (Kaplica Trójcy Świętej, Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza i Dworek Wincentego Pola). Warto śledzić ich strony internetowe i profile w mediach społecznościowych, żeby być na bieżąco!

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!