fbpx

Tylko w Lublinie!

Lubelskie unikaty

W Lublinie jest wiele niecodziennych miejsc, unikatowych wydarzeń i rzadkich tradycji. Przyjedź i odkryj je wszystkie!

  • Neon Brejdaki na ul. Zamojskiej. Trajtek, ciapy czy brejdak to słowa typowe dla lubelskiej gwary. Brajdak oznacza brata. Lubelskie określenie zostało odwzorowane w formie neonu. Praca Tomasza Pieńczaka wisi na ścianie kamienicy przy ul. Zamojskiej. Bardziej lubelskiego neonu nie znajdziesz!
  • Cebularz. Chyba najbardziej znana przekąska na lubelszczyźnie. Chroniony w Unii Europejskiej, w Lublinie doczekał się swojego muzeum przy ulicy Szewskiej. W Regionalnym Muzeum Cebularza upieczesz go własnoręcznie a ten certyfikowany kupisz m.in w Piekarni Kuźmiuk (ul. Furmańska 4). Najlepiej smakuje ten prosto z pieca!
  • Kamień przynoszący nieszczęście, na szczęście dostał już swoją tabliczkę, więc nie dotkniesz go przypadkowo. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic: Teodora Gruella i Jezuickiej. Zgodnie z legendą zła sława kamienia zaczęła się w XV wieku, gdy kat ściął na nim niewinnego człowieka i od tamtego czasu kamień ściąga same nieszczęścia.
  • Miejska Pasieka Artystyczna znajduje się na zielonych tarasach Centrum Spotkania Kultur. Kolorowe ule wśród traw i drzew to w Polsce niecodzienny widok, który coraz częściej zyskuje na popularności. Podglądać życie pszczół i skosztuj tutejszego miodu (do kupienia w Sklepiku Kulturalnym CSK). 
  • Stół z wypaloną czarcią łapą. Jedyny taki egzemplarz na świecie znajduje się w Muzeum Narodowym w Lublinie. Jego historia wiąże się z najsłynniejszą lubelską legendą i jest nie lada gratką dla wielbicieli magii, legend i tajemniczych zjawisk. 
  • Carnaval Sztukmistrzów. Wybuchowy, wyjątkowy i niesamowity festiwal sztuki nowego cyrku odbywa się w Lublinie od ponad 10 lat. Podczas Festiwalu Lublin ożywa dzięki ulicznym artystom, buskerom, spektaklom i instalacjom. Carnavalowi Sztukmistrzów towarzyszy Urban Highline Festival – najstarszy i największy oficjalny zlot slacklinerów i highlinerów, który jako jedyny jest organizowany w przestrzeni zurbanizowanej, tj. na Starym Mieście.
  • Brain Damage Gallery. Jest to jedyna w Polsce i jedna z pierwszych na świecie galerii dedykowanych graffiti writingowi oraz różnych form jego ewolucji. W 2017 roku w ramach wystawy „It is framed” w Lublinie była prezentowana czołówka artystów street artu, w tym sam Banksy. Brain Damage Gallery znajduje się w budynku CSK (plac Teatralny 1, wejście od ul. Skłodowskiej).
  • Wahadło Foucaulta, zamontowane w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Artura Grottgera 2), służy do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Konstrukcja wahadła składa się z linki stalowej o długości 25 metrów i metalowego obciążnika o zmiennej masie od 20 do 28 kilogramów. Czas potrzebny na pełny obrót płaszczyzny wahań wahadła w LCK wynosi około 30 godzin, 46 min. i 30 sekund! Pokazy wahadła Foucaulta w LCK możliwe są od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym terminu prezentacji pod nr 81 718 09 60.
  • Freski w kaplicy Trójcy Świętej. Rusko-bizantyjskie, jedyne w Polsce. I nie chodzi tylko o walory historyczne, bo wnętrze Kaplicy Trójcy Świętej fascynuje także teologów, antropologów i malarzy. Czasem też reżyserów – Kaplica niejednokrotnie stawała się planem filmowym dla popularnych seriali i hitów kinowych.
  • Noc Kultury. Tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, gdy zapada zmrok, miasto zmienia się w oniryczną krainę. Jest gra światłem, są spektakle na świeżym powietrzu, a zdarzają się też potańcówki. W Noc Kultury miasto żyje kulturą, jak w żadną inną noc. Warto przyjść, zanim rankiem ten czar pryśnie…

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!