fbpx

Architektura w Lublinie

Architektoniczne perły, niepowtarzalne detale

Jeśli jesteś fanem architektury, to wiedz, że w Lublinie znajdziesz kilka perełek. Architektoniczne zabytki Lublina znajdziesz czasem w mało oczywistych miejscach.

  • Osiedle hansenowskie i modernizm w Lublinie. Najbardziej widoczny jest na tzw. osiedlu hansenowskim, czyli osiedlu im. Juliusza Słowackiego. Kompleks bloków mieszkalnych i budynków użytkowych został zaprojektowany przez parę architektów, Zofię i Oskara Hansenów, według koncepcji Formy Otwartej. Modernizm widoczny jest również w przestrzeni miasteczka akademickiego.
  • Trakt królewski. Szlak architektury w Lublinie prowadzi nawet najbardziej popularnymi trasami. Zmiany architektoniczne w przestrzeni miasta zauważysz, spacerując dawnym traktem królewskim od renesansowego Starego Miasta, przez secesyjne Śródmieście (kamienice przy ul. Chopina, budynek Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II), po architekturę współczesną (Centrum Spotkania Kultur).
  • Renesans lubelski. Szlak renesansu lubelskiego rozciąga się w całym regionie, obejmując 40 budowli sakralnych. W samym Lublinie jest ich 11. Czym jest renesans lubelski? Jakie są jego cechy? Renesans lubelski wyróżnia się prostym planem, brakiem wieży w fasadzie, szkarpami, smukłością bryły i bogatym zdobieniem.

    Przykłady renesansu lubelskiego:

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!