fbpx

Lublin słowa i poezji

Miasto słowem malowane

“Lublin nad łąką przysiadł…” – to słowa przedwojennego lubelskiego poety, Józefa Czechowicza, po którym w mieście zostało wiele pamiątek. Poetyckich miejsc w Lublinie jest jednak zdecydowanie więcej.

  • Muzeum Literackie –  Oddział im. Józefa Czechowicza znajdziesz nieopodal klasztoru oo. dominikanów, przy ul. Złotej 3. Z kolei przy ul. Żmigród, tuż obok Domu Słów – Izby Drukarstwa, znajduje się mural z wierszem Czechowicza “Poemat o mieście Lublinie”. Natomiast na skwerze przy pl. Litewskim (obok budynku Poczty) stoi pomnik upamiętniający poetę. Miejsce nie jest przypadkowe – to w stojącej tu niegdyś kamienicy poeta przebywał podczas pierwszego bombardowania Lublina w 1939 i tam też zmarł pod gruzami.
  • Dom Słów – Izba Drukarstwa. Miejsce mówiące o sile i znaczeniu słowa, zarówno mówionego, jak i pisanego. Dom Słów to wędrówka drogą do wolności, a także ścieżką utworów literackich. Działająca tu Izba Drukarstwa pokazuje słowo od technicznej, nie mniej ciekawej strony.
  • Poetyckie murale. Zajrzyj do literackiego Zaułku Hartwigów, gdzie znajdziesz aż dwa wiersze wybitnej lubelskiej poetki, Julii Hartwig. Zobacz też murale na lubelskich szkołach: przy pl. Wolności (Marcin Świetlicki “Jonasz”), ul. Lipowej (Julia Hartwig “Nie idźmy”), ul. Podwale (Wisława Szymborska “Niektórzy lubią poezję”), ul. A. Struga (Tadeusz Różewicz “Włosek Poety”) i ul. Wajdeloty (Jacek Podsiadło “Co szło za mną, kiedy odchodziłem”). Ostatnia propozycja to spacer na ul. Jasną, gdzie na bocznej ścianie budynku stworzono mural z tekstem piosenki “Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom” w języku jidysz.
  • Muzeum Dworek Wincentego Pola. Dawniej element skansenu lubelskiego, dziś oddział Muzeum Narodowego. Oddział upamiętnia lubelskiego poetę i geografa, autora wielu tekstów poetyckich o powstaniu listopadowym. W pobliskim Nałęczowie działają inne oddziały Muzeum Narodowego – Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa.
  • Poezja w Noc Kultury. To coroczne wydarzenie przyciąga tysiące mieszkańców i turystów. Oniryczne instalacje, emocjonujące spektakle i mniejsze wydarzenia, takie jak potańcówki czy warsztaty zachęcą cię do dołączenia w magiczną literacką podróż ulicami miasta w Noc Kultury.
  • Kamienica przy Rynku 2. Zdobiona fasada tej kamienicy zawiera wizerunki wybitnych poetów lubelskich, w tym Biernata z Lublina, Sebastiana Klonowica oraz Wincentego Pola. Co ciekawe, na ścianie fasady pojawia się też Jan Kochanowski. Co miał wspólnego z Lublinem? Był częstym gościem miasta trybunalskiego jako urzędnik królewski, a podczas swojej ostatniej wizyty (przyjechał na sejm z interwencją) właśnie w Lublinie dokonał swojego żywota.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!