fbpx

Must Visit

Tych miejsc nie możesz ominąć

Są takie miejsca, których w Lublinie nie możesz ominąć. To tam kryje się historia i tajemnice miasta. Co zwiedzać w Lublinie?

  • Stare Miasto, które zachwyca kolorowymi, bogato zdobionymi kamieniczkami. Na uwagę zasługuje chociażby kamienica Konopniców o pięknej, błękitnej fasadzie (Rynek 12), czy kamienica Lubomelskich (Rynek 8) z ciekawymi polichromiami. W Piwnicy pod Fortuną, zlokalizowanej w podziemiach tego budynku, można zobaczyć unikatowe w tej części Europy renesansowe freski ścienne o tematyce świeckiej. Z kolei w sieni gotyckiej na parterze kamienicy znajdują się niedawno odkryte polichromie przedstawiające portret XVI-wiecznego Lublina. Podczas spaceru zwróć uwagę na fasadę “kociej kamienicy” przy ul. Grodzkiej 17 i fasadę kamienicy przy Rynku 2, zdobionej wizerunkami sławnych mieszkańców i gości renesansowego Lublina. Stare Miasto w Lublinie to jednak więcej niż kamienice. Warto zajrzeć do kościoła pw. Biskupa Stanisława i na dziedziniec klasztoru oo. dominikanów, zwiedzić Teatr Stary i Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”, pielęgnujący historię “Jerozolimy Królestwa Polskiego”. Wśród must visit w Lublinie znajduje się też kościół pw. św. Wojciecha przy ul. Podwale, symboliczne fundamenty dawnego kościoła farnego (plac Po Farze), najwęższa uliczka Lublina (ul. Ku Farze) oraz malowniczy i pełen poezji Zaułek Hartwigów. Stare Miasto oprócz zabytków oferuje też świetne restauracje serwujące dania regionalne i potrawy kuchni z całego świata. Wieczorem zaczaruje cię klimat podświetlonych ogródków restauracyjnych i ulicznych artystów śpiewających w Bramie Grodzkiej i Bramie Krakowskiej.
  • Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej. Przedstawia dzieje miasta od pierwszych śladów osadniczych po 1944 rok. Na pięciu kondygnacjach Muzeum Historii Miasta Lublina zaprezentowano eksponaty (ceramika, dokumenty, przedmioty codziennego użytku).
  • Lubelska Trasa Podziemna ma swój początek w piwnicach Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Ekspozycje umieszczone w zawiłych korytarzach przedstawiają poszczególne etapy rozwoju Lublina, opowiadają o życiu jego mieszkańców i najważniejszych momentach w historii miasta.
  • Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej i donżonem. Zamek w Lublinie powstał już w XII wieku, ale dzisiejszy kształt zyskał w wieku XIX. Niegdyś pełnił rolę więzienia, dziś jest siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie. Ciekawostką jest umieszczony tutaj stół, w którym według legendy o czarciej łapie sam diabeł wypalił ślad swojej łapy po wydaniu sprawiedliwego wyroku na biednej wdowie. Poza tym w kompleksie znajduje się Kaplica Trójcy Świętej z unikatowymi w skali kraju freskami rusko-bizantyjskimi, gdzie niejednokrotnie modlili się polscy władcy. Z kolei donżon to wieża romańska z tarasem widokowym z panoramą na Stare Miasto.
  • Archikatedra Lubelska i znajdująca się obok niej Wieża Trynitarska. Archikatedra, dawniej kościół jezuicki, charakteryzuje się bogatym zdobieniem. Koniecznie odwiedź Zakrystię Akustyczną, Krypty i Skarbiec. Z Wieży Trynitarskiej zobaczysz magiczne Stare Miasto z góry.
  • Plac Litewski z fontanną multimedialną. Każdego roku od wiosny do jesieni uruchamiana jest fontanna miejska, na której w weekendowe wieczory prezentowane są pokazy multimedialne. Krótkie projekcje w ciekawy, niekiedy zabawny sposób, opowiadają historię miasta i jego mieszkańców.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!