fbpx

Zwiedzanie z aplikacją Turystyczny Lublin

Aplikacja mobilna Turystyczny Lublin

Czy da się zwiedzać miejsca, które nie istnieją? W Lublinie to możliwe! Aplikacja mobilna Turystyczny Lublin to niezbędnik turysty z najważniejszymi praktycznymi informacjami o mieście, wyposażony w moduł AR (rozszerzonej rzeczywistości), który przenosi w czasie i pozwala zobaczyć zabytki, które dawno temu zniknęły z krajobrazu miasta.

Grafika obrazująca działanie aplikacji Turystyczny Lublin - poglądowe wyłonienie się modelu 3D kościoła farnego z ekranu telefonu
Grafika obrazująca działanie aplikacji Turystyczny Lublin - poglądowe wyłonienie się modelu 3D wieży ciśnień z ekranu telefonu
zamek lubelski w aplikacji turystyczny lublin

Aplikacja Turystyczny Lublin zawiera moduł informacyjny, w którym zostały zawarte praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania Lublina, bieżących wydarzeń, noclegów i gastronomii.

Drugim elementem jest moduł zwiedzania Lublina. Zgromadzone tu zostały dwa szlaki:

  • „Szlak nieistniejących zabytków”

Składa się z nieistniejących już zabytków odtworzonych dzięki technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Umożliwia wirtualne zwiedzanie renesansowego zamku królewskiego, kultowego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła i wieży ciśnień z pl. Bernardyńskiego.

Budynki pełniły ważne funkcje w dawnym Lublinie. Zamek królewski wzniesiono wraz z kaplicą królewską w XIV wieku. W złotym wieku panowania Jagiellonów służył jako rezydencja królewska, a w 1569 r., gościł obrady sejmu, podczas którego doszło do unii realnej Polski i Litwy. Zamek można podziwiać z 5 punktów: z placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasów galerii Vivo! oraz z dziedzińca współczesnego Zamku Lubelskiego. Kościół farny przez pięć wieków był najważniejszą świątynią katolicką w Lublinie. Jego bryła wypełniała dzisiejszy Plac po Farze, a wieża górowała wysoko ponad miastem. Użytkownik może obserwować bryłę Fary w jej pięciu odsłonach, od XII do XIX wieku. Co jednak ciekawsze – może zwiedzić ją od środka. Z kolei wieża ciśnień z końca XIX wieku przez 50 lat zaopatrywała Lublin w wodę pitną. Jej bryła stylizowana na basztę została ozdobiona neogotyckimi elementami. Wieża pojawiała się niegdyś na pocztówkach i stanowiła ważny punkt orientacyjny w mieście.

Załadowanie modelu 3D możliwe jest po zeskanowaniu trackera umieszczonego na dedykowanych tabliczkach ulokowanych w przestrzeni miejskiej. Aplikacja za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu. Komponent w technologii AR dostępny jest dla urządzeń mobilnych ze wspomaganiem AR Core. Lista smartfonów z systemem Android i iOS.

  • „Szlak dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich”

To szlak poświęcony rozwojowi Lublina i formowaniu się tożsamości jego mieszkańców. Prowadzi wzdłuż uliczek Starego Miasta, odkrywając historie najważniejszych lubelskich zabytków – świadków wydarzeń, które przez wieki miały miejsce w Kozim Grodzie. Wiedzie od Wzgórza Zamkowego przez Bramę Grodzką, nieistniejący kościół farny, Bazylikę oo. Dominikanów, Kamienicę Lubomelskich, Trybunał Koronny, Bramę Krakowską, Basztę Półokrągłą, kościół i (nieistniejący) szpital św. Ducha, po Archikatedrę Lubelską.

Szlak ma formę nagrań audio. Ścieżki składają się z historii miejsca i dźwięków w tle, które odzwierciedlają prawdopodobne odgłosy grodu w poszczególnych miejscach, przez co turysta lub mieszkaniec może poczuć klimat dawnego Lublina.

Aplikacja bazuje na nawigacji GPS. Moduł zwiedzania wyposażony jest w mapę, która na podstawie położenia użytkownika, prowadzi go do miejsc na szlakach. Aplikacja posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Szlak audio zrealizowany został w ramach Projektu Tajemnice dwóch wież: promocja dziedzictwa historycznego Łucka i Lublina poprzez innowacyjne technologie współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska Białoruś – Ukraina 2014–2020.

Jak działają modele AR?

  • Pobierz darmową aplikację Turystyczny Lublin na swój smartfon.
  • Włącz nawigację GPS i podążaj za mapą.
  • Na pl. Po Farze (kościół farny) lub pl. Wolności (wieża ciśnień) zeskanuj symbol znajdujący się na dedykowanej tabliczce.
  • Podziwiaj zabytki w ich realnym kształcie, rozmiarach i położeniu, a kościół farny zwiedzaj również w środku!

Jak posłuchać dźwięków miasta?

  • Pobierz darmową aplikację Turystyczny Lublin na swój smartfon.
  • Włącz nawigację GPS, wybierz jeden z pomarańczowych punktów wyznaczonych na mapie, włącz opcję „Kliknij, aby prowadzić do celu” i podążaj wzdłuż wyznaczonej trasy.
  • Kiedy dotrzesz do oznaczonych w aplikacji lokalizacji, automatycznie otworzy się ekran umożliwiający odsłuchanie nagrania. Wybierz „Kliknij, aby odsłuchać opis miejsca” i posłuchaj informacji o danym zabytku oraz towarzyszących im dźwięków.


Pobierz bezpłatną aplikację Turystyczny Lublin w systemie Android lub iOS:

Pobierz aplikację Turystyczny Lublin w sklepie Google Play
Pobierz aplikację Turystyczny Lublin w sklepie App Store

Wykonawca:

Orizon Group logo

Na zlecenie:

Partnerzy:

Lokalna Organizacja Turystyczna
Europejska Stolica Młodzieży