fbpx

Filmowy Lublin

Zwycięzcą w kategorii „Scenografia” zostaje… Lublin!

Lublin przez ostatnich kilka dekad stał się ciekawym planem filmowym dla wielu produkcji polskich, choć nie zabrakło też gości z zagranicy.

  • Stare Miasto. Najstarsza dzielnica Lublina to aktorka niemal oscarowa. Niejednokrotnie wcielała się w rolę Wilna, Warszawy, a nawet samego Paryża. W 1972 roku nakręcono tu sceny m.in. do 10-odcinkowego serialu „Czarne chmury” w reżyserii Andrzeja Konica. Lubelskie Stare Miasto zagrało XVII-wieczną Warszawę. 2002 rok przyniósł światowej kinematografii film polskiego reżysera Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości”, w którym Lublin znów staje się ekranową Warszawą i po raz pierwszy w swojej karierze Paryżem. Stare Miasto stało się także planem zdjęciowym do filmu „Moralność Pani Dulskiej” – kontynuacji popularnej książki Gabrieli Zapolskiej. Ulice Starego Miasta zobrazowały również getto żydowskie w filmie „Cudak” realizowanym w 2020 roku.
  • Kaplica Trójcy Świętej. Perła architektoniczna Lublina została uwieczniona w filmie Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem” – ekranizacji dzieła Henryka Sienkiewicza. To tam zrealizowano scenę przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Poza tym do Kaplicy Trójcy Świętej zawitała także ekipa filmowa filmu „Volta” pomysłu i reżyserii urodzonego w Lublinie Juliusza Machulskiego. Film nakręcono w 2017 roku – roku 700-lecia nadania miastu praw miejskich. 
  • Ulica Kowalska. Ze względu na swoją architekturę przełomu XIX i XX wieku kręcono tu filmy i seriale. Ulica stała się tłem dla filmu „Cudak” Anny Kazejak i serialu „Wojenne dziewczyny” realizowanym przez Telewizję Polską.
  • Muzeum Wsi Lubelskiej. Oryginalne, ponad 100-letnie zabudowania z Lublina i regionu przekonały polskich filmowców do rozstawienia tu planu filmowego. Lubelski skansen stał się w 2015 roku scenerią do filmu  „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Poza tym imitował polską wieś w filmie „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana (2010).
  • Plac Litewski. Plac wraz z Krakowskim Przedmieściem i Hotelem Europa został bohaterem serialu „Determinator” zrealizowanym przez Telewizję Polską. To historia lekarza, który przez przypadek trafia w sam środek gangsterskich rozgrywek. Lublin jest tu miastem fikcyjnym, bez nazwy.
  • Centrum Spotkania Kultur. W surowych wnętrzach Centrum Spotkania Kultur nagrane zostały sceny do serialu Agnieszki Holland „1983”, pierwszego polskiego serialu zrealizowanego dla platformy Netflix. To thriller futurystyczny o rzeczywistości alternatywnej.
  • Państwowe Muzeum na Majdanku. Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i jenieckiego, gdzie dziś działa Muzeum na Majdanku, zrealizowano sceny do filmu „Lektor” Stephena Daldry’ego. W ekranizacji powieści Bernharda Schlinka wstępują Kate Winslet i Ralph Fiennes. Film zdobył 5 nominacji do Oscara i 4 nominacje do Złotych Globów, a dwie statuetki przyniósł właśnie Kate Winslet.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!