fbpx

O Lublinie

Lublin - Miasto Inspiracji

Minęło już 700 lat odkąd Lublin stał się miastem, a tu wciąż się dzieje! Położony we wschodniej Polsce bryluje smaczkami przenikających się kultur wschodu i zachodu. Wszystko to okraszone nutką nostalgii po nieistniejącej, a niegdyś tętniącej życiem, dzielnicy żydowskiej. Widać to najlepiej w wydarzeniach – Carnavalu Sztukmistrzów, Nocy KulturyJarmarku Jagiellońskim czy festiwalu muzycznym Wschód Kultury – Inne Brzmienia. A to dopiero początek!

Plac Litewski z fontanną multimedialną nocą


Szukasz atmosfery Lublina? Znajdziesz ją w każdej uliczce 
Starego Miasta na dziedzińcach uniwersytetów, w najlepszych barach i restauracjach w Śródmieściu (i nie tylko) albo w instytucjach kultury, w których ta właśnie kultura kwitnie tak, jakby miało nie być jutra. A może chcesz spędzić czas aktywnie i nieco przewrócić do góry nogami tradycyjny model zwiedzania? Wypożycz rower miejskihulajnogę elektryczną, a nawet… kajak i ruszaj w podróż po Lublinie, tak jak chcesz.

A gdy zgłodniejesz wstąp do jednego z 10 Miejsc Inspiracji. Poproś o cebularza, forszmak lubelski, pierogi lubelskie lub inne danie regionalne oparte na tradycyjnych składnikach. W zamian dostaniesz niepowtarzalną atmosferę i bilet na podróż w czasie. Kto wie, może uda ci się załapać na koncert? 

Ale chwileczkę! Zatrzymaj się też na moment i spójrz w przeszłość. Powróć myślami do złotych czasów Jagiellonów, gdy Lublin wiódł prym jako miasto trybunalskie i gościł najważniejszych dygnitarzy królewskich z samym królem na czele. Zanurz się w lokalnym folklorze, zwiedzając tutejszy skansen. No i w końcu, w ciszy pomyśl o tych, których zabrała nam okrutna historia. Ich ślady znajdziesz we wciąż istniejących w Lublinie synagogach i miejscach pamięci.