fbpx

Weekendowy City Break

czyli pomysł na krótki pobyt w Lublinie

Inspirujący, pobudzający do działania, myślenia i odkrywania. To właśnie Lublin. Wybuchowa mieszanka łącząca przeszłość z teraźniejszością. Przyjedź, poczuj i doświadczaj! Podpowiadamy, które atrakcje wybrać, co warto zobaczyć, czego spróbować!? Poniższy plan to tylko propozycja, dlatego modyfikuj go dowolnie odwiedzając Miasto Inspiracji!  

Dzień I - Piątkowy luz

Stare Miasto nocą

Wieczorny rekonesans

Po przyjeździe do Lublina i zakwaterowaniu w hotelu możesz wybrać się na wieczorny spacer po lubelskim Starym Mieście. Klimatyczne kamienice świetnie prezentują się w przytłumionym świetle lamp, a z  placu Po Farze spojrzysz na Zamek Lubelski i panoramę Lublina nocą. To też dobry moment na rekonesans oferty miejscowych restauracji, knajp i pubów. Znajdziesz tu kuchnię polską, żydowską, włoską, ale też street food czy kuchnię wegańską. Lokale oferują rzemieślnicze piwa, cydry, nalewski i miody charakterystyczne dla regionu. Warto spróbować różnych „wariacji” na temat lubelskiego cebularza, które znajdują się w menu praktycznie każdego lokalu. Zwróć uwagę na restauracje oznaczone logo Miejsce Inspiracji. Gwarantują one jakość i dobrą atmosferę.

Ile czasu potrzebujesz? 2,5 godz., lub więcej… życie nocne w Lublinie wciąga.   

Dzień II - Intensywna sobota

Stare Miasto na dobry początek

Dzień rozpoczęty świeżutkim cebularzem i pyszną kawą musi być udany. Po takim śniadaniu zacznij zwiedzanie od Lubelskiego Zamku, w którym mieści się
Muzeum Narodowe. Na jego dziedzińcu znajduje się Kaplica Trójcy Świętej z unikalnymi na skalę światową bizantyjsko-ruskimi freskami oraz Baszta Zamkowa zwana donżonem, jedna z najstarszych budowli w Lublinie ze świetnym punktem widokowym. Z Zamku na Stare Miasto wejdziesz Bramą Grodzką, która w przeszłości była przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim a żydowskim. Obecnie mieści się tu Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Kierując się dalej, napotkasz wiele zabytkowych kamienic. Przyjrzyj się im bliżej i poznaj ich historię. Wart uwagi jest Lubelski Klasztor oo. dominikanów z Bazyliką św. Stanisława oraz budynek Teatru Starego, podobno wybudowany z miłości. Zagłębiając się w zaułki i uliczki Starego Miasta, poszukaj Kamienia Nieszczęścia, muralu z panoramą Lublina, Baszty Półokrągłej, „Kociej kamienicy”,  fotogenicznego zaułka Hartwigów i innych ukrytych skarbów, które kryje miasto. W sercu lubelskiego Rynku znajduje się budynek dawnego Trybunału Koronnego, gdzie ma swój początek Lubelska Trasa Podziemna. To dobry czas na poznanie Legend Lublina i tej najsłynniejszej o „Czarciej Łapie”

Jeśli interesujesz się historią i chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących Koziego Grodu, zajrzyj do Muzeum Historii Miasta Lublina. Natomiast kolejna atrakcja zapewni trochę niezbędnego wysiłku. Na Wieżę Trynitarską prowadzi 207 schodków… ale nieziemskie widoki są tego warte. W wieży mieści się także Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej. Obok znajduje się Archikatedra wraz z iluzjonistycznymi polichromiami, akustyczną Zakrystią, skarbcem i kryptami. 

Ile czasu potrzebujesz? Przynajmniej 3 godz.

Rozglądaj się dookoła, spacerując Krakowskim Przedmieściem

Idąc wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia oraz w jego okolicach znajdziesz wiele obiektów wartych uwagi: Nowy Ratusz, kościół pw. św. Ducha, pomnik Unii Lubelskiej, pomnik Józefa Piłsudskiego, pałace: Czartoryskich i Lubomirskich. Dalej trakt królewski otwiera się na Plac Litewski z fontanną, która w nocy zachwyca kolorami, a od maja do września odbywają się na niej pokazy multimedialne. Liczne ławeczki i zieleń pozwalają na chwilę oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Tutaj też znajduje się napis „I <3 Lublin”, który cieszy się dużym powodzeniem i często znajduje się na pamiątkowych fotografiach. Przed dalszym zwiedzaniem warto skorzystać  z oferty pobliskich restauracji.

Stojąc na placu Litewskim, na skrzyżowaniu ul. Krakowskie Przedmieście z ul. Kołłątaja, na końcu ul. Kołłątaja możesz zobaczyć budynek Centrum Kultury w Lublinie. To zlokalizowana przy ul. Peowiaków 12 największa miejska instytucja kultury w Lublinie, będąca miejscem najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, z zielonym Wirydarzem, kawiarnią Centralną i księgarnią Dosłowną. Wracając na Krakowskie Przedmieście, możesz kontynuować spacer w stronę  najstarszego parku w Lublinie. Zmierzając dalej, zajrzyj na chwilę do najstarszego parku w Lublinie. Ogród Saski to zielona enklawa w środku miasta.

Teraz wystarczy przejść na drugą stronę ulicy, aby znaleźć się na placu Teatralnym, gdzie zachwyca nowoczesna bryła Centrum Spotkania  Kultur zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha. Industrialne wnętrze mieści sale koncertowe, teatralne i wystawiennicze. Warto zajrzeć do środka! Na dachu centrum znajduje się natomiast przeszklony taras widokowy, z którego spojrzysz na miasto z innej perspektywy. Nie zdziw się gdy usłyszysz pszczoły. To mieszkańcy Miejskiej Pasieki Artystycznej zlokalizowanej na tym zielonym tarasie. 

Ile czasu potrzebujesz? 3 godz. mogą nie wystarczyć. 

Dzień III - Odpoczynek i zaduma

Odpoczynek na łonie natury

Plan na dziś to Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Ogród Botaniczny UMCS.  Możesz wybierać lub zajrzeć do obu. Skansen to wyjątkowe miejsce, które pozwala cofnąć się w czasie, przywołując klimat wsi i małych miasteczek Lubelszczyzny. Jest to jedno z największych muzeów na świeżym powietrzu w Polsce. Można tu zobaczyć, jak kiedyś wyglądało wnętrze wiejskiej chaty, zakładu rzemieślniczego, kościoła, cerkwi czy młyna. Nie lada atrakcją podczas podróży z dziećmi będą przechadzające się na terenie skansenu zwierzęta gospodarskie. W obiekcie znajduje się też karczma z regionalnymi smakołykami czy miejsca przeznaczone na odpoczynek lub piknik. Ogród Botaniczny to taki „lubelski tajemniczy ogród”. Najpiękniej wygląda wiosną, gdy wszystko zakwita i budzi się do życia. Jednak lato i jesień to także dobra pora na podziwianie przyrody w tym miejscu. Zobaczysz tu aż 6,5 tys. gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. Drzewa, krzewy, kwiaty, w ogrodzie i szklarniach oraz spacer urokliwymi ścieżkami to świetny sposób na relaks. Na terenie ogrodu znajduje się również Dworek Kościuszków i mała kawiarnia.

Ile czasu potrzebujesz? Około 3 godz.

Chwila zadumy w Muzeum na Majdanku.

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Teren Muzeum obejmuje 90 ha, na których znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Historia nie zawsze bywa łatwa, ale miejsca takie jak Muzeum na Majdanku pielęgnują w nas pamięć historyczną. Warto odwiedzić to miejsce i przez chwilę z zadumą spojrzeć w przeszłość, wspominając ofiary tych straszliwych dni.

Ile czasu potrzebujesz? 3 godz.

Życzymy wielu inspiracji! Broszura City Breaku do pobrania tutaj.