fbpx

TOP 10

Czyli miejsca, które musisz odwiedzić

Powodów, by przyjechać do Lublina jest wiele! 700 lat historii,  więcej niż 100 zabytków w obrębie kilometra kw. Starego Miasta, muzea i instytucje, festiwale i wydarzenia kulturalne, które dzieją się „na okrągło” oraz tętniące życiem ulice i place miasta.

Poznaj największe atrakcje Miasta Inspiracji i zakochaj się w jego klimacie!

TOP 10

Rynek na Starym Mieście w Lublinie

Stare Miasto

Lubelskie Stare Miasto zachwyca autentycznością! Na 1 km kw znajduje się tutaj ponad 110 zabytków, a większość z nich zachowała swój historyczny kształt. Nic dziwnego, że zostało ono wpisane na listę Pomników Historii!

Wewnątrz staromiejskich murów mieści się wiele zabytków architektury z różnych epok. Jednymi z najstarszych, są pozostałości murów obronnych: Brama Krakowska, Baszta Gotycka oraz Brama Grodzka. Na Rynku Starego Miasta znajduje się dawny ratusz (Trybunał Koronny) z Lubelską Trasą Podziemną. Otaczające go kolorowe kamienice kryją wiele legend i tajemnic np. winiarnię z unikatowymi freskami, zwaną Piwnicą pod Fortuną. Lubelski Teatr Stary, także jest wart uwagi. To drugi najstarszy teatr w Polsce. Spacerując po Starym Mieście nie możesz przeoczyć Bazyliki oo. Dominikanów. To zabytek związany z Unią Lubelską, który otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego. Punktem orientacyjnym oraz miejscem, w którym często spotykają się lublinianie, jest Plac Po Farze. Rozciąga się z niego piękny widok na Lubelski Zamek, nietypowo położony poza murami Starego Miasta.

Latem Stare Miasto zapełnia się restauracyjnymi ogródkami oraz staje się sceną wydarzeń kulturalnych. Zimą znajdziesz tu wyjątkowe i niespotykane gdzie indziej iluminacje.

Zamek Lubelski. Kaplica Trójcy Świętej oraz Baszta Zamkowa - Donżon.

Zamek Lubelski to obecnie siedziba Muzeum Narodowego. Znajdziesz tu bogate zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne czy militaria. W Galeriach Sztuki zachwycisz się natomiast dziełami najwybitniejszych artystów z Polski i ze świata. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, którego na pewno nie przeoczysz. Jego wymiar to ponad 15 m kw. W salach muzeum znajdziesz także słynny stół z wypaloną Czarcią Łapą, związany z najsłynniejszą lubelską legendą.

Czasy założyciela Lubelskiego Zamku-Kazimierza Wielkiego pamięta z pewnością romańska wieża obronna, zwana „donżonem”. Najstarsza w mieście, o cylindrycznym kształcie, 20 m wysokości i murach, których grubość dochodzi nawet do 4 m. Dawniej pełniła funkcje obronne a dziś, znajdziesz w jej wnętrzach stałą wystawę Muzeum Narodowego i taras widokowy z panoramą Starego Miasta.

Kaplica Trójcy Świętej, uhonorowana znakiem Dziedzictwa Europejskiego to miejsce, które musisz odwiedzić. Z zewnątrz gotycka, w środku kryje freski bizantyjsko-ruskie. Wśród  wizerunków możesz dostrzec  jedyne na świecie podobizny króla Władysław Jagiełły  wykonane za jego życia!

Kaplica Trójcy Świętej i donżon na dziedzińcu Zamku Lubelskiego
Wieża Trynitarska oraz Archikatedra widziane z góry

Archikatedra Lubelska i Wieża Trynitarska

Warto wejść do środka Archikatedry Lubelskiej, aby przyjrzeć się bliżej iluzjonistycznym polichromiom Meiera oraz wspaniałemu wyposażeniu świątyni. Hebanowy ołtarz, obraz który, w 1949 r. płakał krwawymi łzami, chrzcielnica z XIV w., to tylko niektóre skarby, kryjące się w jej wnętrzu. Dla zwiedzających dostępne są także Zakrystia Akustyczna oraz krypty.

Pobliskiej Wieży Trynitarskiej, nie można przeoczyć! Góruje ona nad Starym Miastem, a z jej szczytu spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Dziś, po pokonaniu 207 stopni możesz cieszyć się najlepszym widokiem w mieście… oczywiście, jeśli nie masz lęku wysokości. Taras widokowy znajduje się bowiem 40 m nad ziemią. W wieży mieści się także Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej.

Plac Litewski z fontanną multimedialną

Plac Litewski to bardzo popularne miejsce spotkań lublinian. Zieleń, fontanny i liczne ławeczki zachęcają do chwili odpoczynku.

Serce placu stanowi najnowocześniejsza w Polsce fontanna multimedialna, która po zmroku mieni się wieloma barwami. Jeśli odwiedzasz Lublin latem, koniecznie weź udział w  wieczornych pokazach multimedialnych, które odbywają się od maja do września. Barwne spektakle wykorzystujące wodę, światło i dźwięk, nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych, kulturalnych czy lubelskich legend. Jeśli zobaczysz je raz, będziesz chciał tu wracać! Na Placu znajdziesz także Pomnik Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 maja czy obelisk upamiętniający zawarcie Unii Lubelskiej, posiadający Znak Dziedzictwa Europejskiego. W okazałym Pałacu Lubomirskich już niedługo swoją siedzibę będzie miało Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Wśród zieleni drzew znajdziesz także kawiarenkę, stoły do gry w szachy czy przyjazne dla dzieci place zabaw z lubelskim akcentem w postaci drewnianych koziołków.

Plac Litewski z fontanną multimedialną nocą

Centrum Kultury w Lubline

Centrum Kultury w Lublinie to jedna z największych samorządowych instytucji kulturalno-edukacyjnych. We wnętrzach centrum mieszczą się instytucje kulturalne i społeczne, m.in.: Księgarnia Dosłowna, Galeria Biała, Galeria ArtBrut, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw „Rozdroża”, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Kawiarnia Centralna. Koncerty, spektakle teatralne, ambitne kino w komfortowej sali, Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca, cykliczne spotkania oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży to codzienność instytucji.

To także siedziba największych i najstarszych lubelskich festiwali kulturalnych, m.in. Konfrontacji Teatralnych, Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, Lublin Jazz Festiwalu czy Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Przy budynku znajdziesz zieloną przestrzeń z ławeczkami i placem zabaw dla dzieci.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Historia bywa trudna, lecz warto zachować pamięć nawet o najczarniejszych z jej kart. Pamięć tą pielęgnują takie instytucje jak Państwowe Muzeum na MajdankuJest ono najstarszą w Europie instytucją muzealną upamiętniającą ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Na terenie Muzeum, które zajmuje 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Wśród nich, szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności. Zachowane zostało również jedno z pięciu pól więźniarskich oraz część zabudowań administracyjnych i gospodarczych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”, którą warto zobaczyć.

Misją Muzeum jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej, obecnych i przyszłych pokoleń.

Mauzoleum Państwowego Muzeum na Majdanku
Wnętrze Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN

W Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN znajdziesz największy zbiór informacji o dziedzictwie kulturowym Żydów w Lublinie. Możesz odbyć wirtualny spacer po ulicach, których już nie ma i obejrzeć wystawę pt. „Lublin. Pamięć Miejsca”, której część poświęcona jest historii lubelskich Żydów do roku 1939. Na przestrzeni lat w Lublinie rozwijała się żydowska kultura, religia, kuchnia, język hebrajski i jidysz oraz nauka. Wystawa pokazuje zarówno ważne obiekty, jak i życie codzienne przedwojennego miasta. 

Śladów nieistniejącego już miasta możesz poszukać, wyruszając na spacer Szlakiem Pamięci Żydów Lubelskich. Warto odwiedzić Jesziwas Chachmej Lublin z Synagogą oraz Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina, jedyną ocalałą Bożnicę Chewra Nosim czy Stary Kirkut, na którym znajduje się ohel Widzącego z Lublina. 

Na Podwalu znajdziesz Latarnię Pamięci, która nigdy nie gaśnie. Upamiętnia ona  tragicznie zmarłych żydowskich mieszkańców Lublina. 

Centrum Spotkania Kultur i Pasieka Artystyczna

Nowoczesne oblicze Lublina to na pewno Plac Teatralny i minimalistyczna bryła Centrum Spotkania Kultur, zaprojektowana przez  Bolesława Stelmacha. Industrialne wnętrze mieści sale Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej czy Teatru im. Hansa Christiana Andersena. Znajdziesz tu także Brain Damage Gallery, czyli  jedyną w Polsce i jedną z pierwszych na świecie galerii sztuki dedykowanych graffiti writingowi i jego ewolucji, sklepik kulturalny czy restauracje. 

Koniecznie udaj się na przeszklone tarasy widokowe i spójrz na miasto z innej perspektywy. Dach centrum jest porośnięty typowymi dla Lubelszczyzny roślinami: gryką, ziołami, kwiatami polnymi i jabłoniami. Spacerując wśród zieleni, możesz dostrzec ule. Znajduje się tu Miejska Pasieka Artystyczna, która wpisuje się w wielowiekową tradycję pszczelarstwa na Lubelszczyźnie. Ciekawostką jest to, że miody z pasiek miejskich są jednymi z najczystszych, a tutejsze pszczoły z chęcią odwiedzają pobliski Ogród Saski

Frontowa fasada Centrum Spotkania Kultur

Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogród Botaniczny

Rozległe zielone tereny Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. Możesz tu zajrzeć do wnętrz wiejskich chat krytych strzechą, odwiedzić stare zakłady rzemieślnicze w miasteczku prowincjonalnym czy zobaczyć zwierzęta domowe przechadzające się wiejskimi dróżkami. Dożynki, sianokosy, żniwa i potańcówki to tylko niektóre atrakcje z kalendarza Skansenu, na które warto się wybrać. Na co dzień funkcjonuje tu także Karczma, z lokalnymi przysmakami a odwiedzając muzeum wiosną i latem możesz odpocząć na kocyku w cieniu drzew. Muzeum czynne jest przez cały rok.

W Lubelskim Ogrodzie Botaniczny UMCS możesz poczuć się jak w filmie Agnieszki Holland „Tajemniczy Ogród”. Rośnie w nim ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Znajdziesz tu wielkie stuletnie drzewa, kwiaty o egzotycznych kształtach i nazwach, a wśród nich Dworek Kościuszków oraz małą kawiarenkę. Ogród jest otwarty dla zwiedzających od kwietnia do końca października.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki to idealne miejsce na chwilową ucieczkę z miasta… będąc w mieście! W ciepłe dni wypoczynek nad wodą lubi chyba każdy. Nad Zalewem mieszkańcy i turyści znajdą wiele atrakcji. Jest tu piaszczysta plaża dla lubiących słoneczne kąpiele i tereny zielone, przeznaczone na pikniki czy grillowanie. Znajduje się tu także największy kompleks leśny: Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Na amatorów wodnych atrakcji, w sezonie czeka kompleks Słoneczny Wrotków – czyli wodny park rozrywki z basenami, zjeżdżalniami i brodzikami dla najmłodszych. Do dyspozycji pozostaje także wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy czy ścieżka rowerowa o długości 12 km okalającą akwen. Aby podnieść poziom adrenaliny, możesz spróbować sił na nartach wodnych, wypożyczyć żaglówkę czy wybrać się na spływ kajakowy wartką Bystrzycą.    

Nad Zalewem można też po prostu pospacerować, zjeść rybkę i delektować się otoczeniem. Dzika przyroda, cisza i spokój pozwalają na pełen relaks i oderwanie od codzienności.

Żegluga nad Zalewem Zemborzyckim