fbpx

Porady i FAQ

Odpowiedzi na ważne pytania

Tak, HotspotUM to miejska bezpłatna sieć Wi-Fi o przepustowości 1 Mb/s. Aby się połączyć należy zaakceptować warunki korzystania z sieci. Sieć pozwala na wykonanie jednej sesji trwającej 45 min (kolejna jest dostępna po 15 min). Wi-Fi jest dostępne m.in. w centrum miasta (Plac Zamkowy, plac Litewski i jego okolice, przy ul. Narutowicza – między pl. Wolności i hotelem Victoria, w Ogrodzie Saskim). Szczegółowe informacje: www.hotspot.lublin.eu

Tak, w mieście jest 7 przystanków autobusowych oferujących gniazda elektryczne USB do ładowania smartfonów:

  • przystanek Ogród Saski na al. Racławickich,
  • przystanek Dworzec Główny PKS (od strony dworca),
  • przystanek Liceum im. S. Staszica na al. Racławickich (od strony szkoły),
  • przystanek Plac Litewski na ul. 3-ego Maja (od strony pl. Litewskiego),
  • przystanek Brama Krakowska na ul. Królewskiej (naprzeciwko Archikatedry Lubelskiej).

Poza tym gniazdka znaleźć można w wybranych trolejbusach i autobusach.

Nie, w Lublinie palenie wyrobów tytoniowych na przystankach autobusowych i w ich obrębie jest zabronione. Zignorowanie zakazu wiąże się z otrzymaniem mandatu.

W Lublinie obowiązują dwa rodzaje biletów – ulgowe i normalne.

  • Do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Lublinie uprawnieni są uczniowie publicznych szkół podstawowych na terenie Gminy Lublin, a także osoby, które ukończyły 65 rok życia. Więcej informacji na temat ulg w przejazdach znajdziesz tutaj.
  • Taryfa ulgowa (50%) dotyczy dzieci, młodzieży uczącej się i studentów studiów doktoranckich do 26. Roku życia. Uprawnienie do ulgi należy potwierdzić dokumentem (np. legitymacją)
  • Pozostałych pasażerów, nieuprawnionych do przejazdów darmowych lub ulgowych obowiązują bilety normalne. Ważne! Dwa bilety ulgowe równe są jednemu biletowi normalnemu

 

Poza tym bilety można podzielić na jednoprzejazdowe, czasowe i przystankowe.

  • Bilet jednoprzejazdowy można kupić za pośrednictwem kasownika EMV przy pomocy płatności bezgotówkowej. Bilet ten upoważnia do jednokrotnego przejazdu jednej osoby na dowolnej trasie maksymalnie od przystanku początkowego do końcowego bez możliwości przesiadki.
  • Bilet czasowy upoważnia do przejazdu na dowolnych trasach z możliwością przesiadania się do innych pojazdów w czasie zawartym na bilecie. W Lublinie posiadamy 4 rodzaje takich biletów: 15, 40, 90-cio minutowe i 24 godzinne
  • Bilet przystankowy to opłata wnoszona przy pomocy aplikacji mobilnej LUBIKA. Jest ona nalicza za przejechaną liczbę przystanków na podstawie rejestracji wejścia i wyjścia (check-in/out). Bilet ten upoważnia do jednokrotnego przejazdu na dowolnej trasie maksymalnie od przystanku początkowego do końcowego.

 

W Lublinie wyróżniamy dwie strefy biletowe. Pierwsza zawiera się na terenie Miasta, druga obejmuje tereny podmiejskie.

Osoby powyżej 65. roku życia mogą w Lublinie podróżować autobusami miejskimi za darmo. Muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający ich tożsamość i rok urodzenia.

Port Lotniczy Lublin znajduje się w Drugiej Strefie Biletowej, dlatego chcąc podróżować do Lublina komunikacją miejską, należy kupić bilet Strefy Biletowej 1+2.

Dworzec PKP znajduje się ok. 3 km od centrum. Chcąc przemieścić się do centrum komunikacją miejską należy wybrać bilet 15-minutowy (ulgowy lub normalny – w zależności od uprawnień).

  • Brak biletu, a w razie uprawnień do darmowych przejazdów – brak odpowiednich dokumentów potwierdzających uprawnienia.
  • Nieprawidłowa taryfa (normalna/ulgowa).
  • Zniszczony bilet – porwany lub gdy dane z kasownika są nieczytelne.
  • Przekroczenie czasu przejazdu lub limitu przejazdów.
  • Inna strefa biletowa.

Tak, bilet kupiony w biletomacie na przystanku lub wewnątrz pojazdu nie obowiązuje automatycznie po zakupieniu, dlatego musi zostać bezzwłocznie skasowany.

Nie, możliwość wjazdu samochodem na Stare Miasto dotyczy tylko tych samochodów, które otrzymały odpowiednie zezwolenie. Osoby, które zarezerwowały hotel lub apartament na Starym Mieście, powinny skontaktować się z recepcją w sprawie możliwości wjazdu. Stare Miasto jest monitorowane, dlatego wjazd bez zezwolenia wiąże się z otrzymaniem mandatu.

W centrum Lublina działa Strefa Płatnego Parkowania. Została podzielona na 4 podstrefy – A, B, C i D, które różnią się wysokością opłaty. Za parkowanie można zapłacić kartą lub gotówką w jednym z parkomatów. Wydrukuj bilet i zostaw go w samochodzie w widocznym miejscu.
 
Teren jest obsługiwany również przez aplikację mobilną City Park App. Należy ją pobrać i założyć konto. Włącz aplikację podczas parkowania. Kwota zostanie naliczona automatycznie.

Tak, istnieje możliwość poruszania się po Starym Mieście rowerem i hulajnogą elektryczną. Rowerzyści mogą wjechać rowerami jednośladowymi od ul. Noworybnej. Obowiązuje natomiast zakaz wjazdu przez Bramę Krakowską, Bramę Grodzką i Wieżę Trynitarską, którymi prowadzą ciągi piesze. Należy również zachować szczególną ostrożność.

Hulajnogi elektryczne firmy Bolt po wjeździe na Stare Miasto zwolnią automatycznie do 12 km/h. Zabroniony jest wjazd hulajnóg elektrycznych podczas zorganizowanych imprez plenerowych (np. festiwale miejskie – Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów czy Jarmark Jagielloński).

Hulajnogi elektryczne są dostępne na terenie miasta, wyłączając dzielnice peryferyjne. Istnieje 20 parkingów dla hulajnóg. Obowiązuje zakaz pozostawiania hulajnóg elektrycznych na terenie placu Litewskiego, Krakowskiego Przedmieścia (od ul. Kapucyńskiej po ul. Królewską), Ogrodu Saskiego, a także Starego Miasta (od 1 maja do 31 października). Zakaz ten widoczny jest w aplikacji, która na tych obszarach blokuje możliwość zakończenia przejazdu (pozostawienie hulajnogi będzie związane z dalszym naliczaniem opłat).

Na terenie miasta wprowadzono ograniczenia prędkości hulajnóg elektrycznych do 12 km/h. Ograniczenia dotyczą Krakowskiego Przedmieścia (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), placu Litewskiego, Ogrodu Saskiego i Starego Miasta. Po wjeździe na te obszary hulajnoga zwolni automatycznie.

Korporacje taksówkarskie w Lublinie oferują dwie taryfy – dzienną i nocną. Przejazd taksówką za dnia o długości ok. 3 km (np. z Dworca PKP do centrum) powinien kosztować ok. 15 zł. Z kolei nocą cena takiego przejazdu wzrośnie do 20 zł.