fbpx

Smaki Polskich Marek Turystycznych – Lublin

Odkrywaj smaki Polskich Marek Turystycznych

Lublin - Miasto inspiracji

Co warto zjeść?

  • Cebularza zna chyba każdy szanujący się mieszkaniec Lublina. Ten pszenny placek, o średnicy od 15 do 20 centymetrów, pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem to przysmak Lubelszczyzny. Przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura sięga XIX stulecia. W 2007 roku cebularz został wpisany na listę produktów tradycyjnych, a od sierpnia 2014 jest chroniony prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Zjedzenie cebularza to punkt obowiązkowy wizyty w Lublinie. 
  • Forszmak. Na tą rozgrzewającą potrawę warto wybrać się do regionalnej restauracji. Gęsty gulasz na bazie różnego rodzaju mięs z dodatkiem kiszonych ogórków, papryki, pomidorów i cebuli jest bardzo sycący i polecany szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
  • Schabowy po lubelsku. Jego tajemnica tkwi w panierce, która różni się od standardowej. Kotlet schabowy po lubelsku panierowany jest bez dodawania bułki tartej a dzięki dużej ilości jajka przypominać może z wyglądu omlet. Bardzo ważna jest także jakość produktów będąca domeną kuchni regionalnej. 
  • Pierogi ruskie, z grzybami, z mięsem i owocami są znane w całej Polsce. W Lublinie można skosztować jeszcze jednego rodzaju pierogów – pierogów po lubelsku. W skład farszu tego regionalnego przysmaku wchodzą: kasza gryczana, twaróg, cebula, wędzona słonina lub boczek. Jedno jest pewne, warto ich spróbować. 
  • Lubelska gryczanka drożdżowa. Ta mała bułeczka nadziewana farszem z kaszy gryczanej i twarogu wprost rozpływa się w ustach. Jest delikatna, lekko słodka z wyczuwalną nutką mięty. Świetna jako przekąska, którą można zabrać w drogę. 
  • Lubelskie słodkości. Pralina z Lublina odznacza się idealnym balansem pomiędzy słodyczą czekolady i nadzienia. Możesz skosztować jej na miejscu i zabrać na wynos. Staropolskie ptysie z Lublina, w których nadzieniu znajdują się maliny, to natomiast uczta dla największych łasuchów.  
  • Wyjątkowe miody fasolowe, malinowe i gryczane są typowe dla Lubelszczyzny, nazywanej polskim zagłębiem pszczelarskim. Wzmacniają odporność, regenerują organizm i mają właściwości lecznicze. To jeden z produktów, które warto przywieźć do domu.
  • Alkohole najwyższej jakości powstają na Lubelszczyźnie, która słynie z upraw chmielu oraz sadów jabłoni. Lokalne browary i cydry są wizytówką regionu i marką rozpoznawalną w całej Polsce. Warto ich skosztować w lokalnych pubach  i restauracjach. Tam też można znaleźć miody pitne czy nalewki, cieszące się powodzeniem, szczególnie w miesiącach zimowych.

Dlaczego?

Lubelska kuchnia bierze to co najlepsze z tradycyjnych receptur i natury ale też czerpie inspiracje ze świata i swojej wielokulturowości. Lublin to bogactwo wyboru. W ofercie restauracji znajdują się dania kuchni polskiej, żydowskiej, włoskiej czy fusion. Od typowego baru mlecznego poprzez puby i kawiarnie aż po restauracje sygnowane znakiem Miejsc Inspiracji, każdy znajdzie coś dla siebie.

Rekomendowane restauracje

Lubelska gastronomia to przede wszystkim różnorodność. Kuchnia w regionie przepełniona jest tradycja, a serwowane potrawy stanowią pamiątkę wielokulturowości Lublina. Wszystko dlatego, ze przez wiele lat społeczność miasta tworzyli przedstawiciele najróżniejszych narodowości i wyznań. Dziś kulinarne oblicze Lublina znajduje odbicie w daniach kuchni polskiej, żydowskiej i kresowej. Na gastronomicznej mapie miasta nie brakuje także smaków włoskich, bliskowschodnich, azjatyckich czy europejskich. Wszystko to przygotowywane przez światowej klasy kucharzy. Do przygotowania lokalnych przysmaków i dan wykorzystywane są najlepsze, naturalne, a przede wszystkim pochodzące z regionu składniki. Same dania wykonywane są z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Przyjeżdżając do Lublina, nie można nie skosztować lokalnych specjałów takich jak: cebularz, forszmak, schabowy po lubelsku, pierogi czy lubelska gryczanka drożdżowa.

Regionalne potrawy dostępne są w najlepszych miejskich restauracjach. Część z nich znajdziesz poniżej, wszystkie – za pomocą naszej wyszukiwarki Gdzie zjeść (kliknij link).