fbpx

…sztukę w Lublinie – muzea, galerie, murale

Najlepsze miejsca do kontemplacji sztuki

Lublin do zwiedzania od strony sztuki może cię pozytywnie zaskoczyć. Sztuka lubi się tu chować w nieoczywistych zakamarkach, a przez to obcowanie z nią jest jeszcze ciekawsze.

  • W Galerii Sztuki Muzeum Narodowego znajduje się wiele wybitnych dzieł sztuki. Wśród nich ogromne płótno Matejki „Unia Lubelska”, prace Wyspiańskiego czy Malczewskiego. Warte zobaczenia są także zbiory sztuki użytkowej. Wyjątkową na skalę światową sztukę zobaczysz wchodząc do wnętrz Kaplicy Trójcy Świętej. Wschód spotyka się tu za zachodem a freski biznatyjsko-ruskie zachwycają barwami. 
  • Galeria Saska to nietypowa galeria zlokalizowana na płocie Ogrodu Saskiego, najstarszego parku w Lublinie. Można powiedzieć, że przy alejach Racławickich sztuka „wychodzi” na ulice. Na co dzień możesz tu zobaczyć plakaty, grafiki i zdjęcia znakomitych artystów.
  • Galeria Labirynt to miejsce poświęcone polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej, a także ciekawe wykłady, inspirujące spotkania i warsztaty. W surowych i industrialnych przestrzeniach Galerii Labirynt pojawiają się takie nazwiska jak Hasior, Libera czy Janion. 
  • Galeria Biała. Tutaj spędzisz czas ze sztuką współczesną: malarstwo, rzeźba, instalacje site specific, fotografia, wide oarty – sprawdź, czyje prace tym razem goszczą w galerii. Na jej korytarzach znajdziesz także rysunki Mariusza Tarkawiana, ilustrujące poprzednie wystawy.
  • Brain Damage Gallery to galeria jedyna w swoim rodzaju. Jedyna w Polsce i jedna z pierwszych na świecie galerii dedykowanych graffiti writingowi i jego ewolucji. Na  blisko 250 mkw. przestrzeni wystawienniczej prezentowane są prace najlepszych twórców z Polski i ze świata. Przy Brain Damage Gallery działa też biblioteka tematyczna.
  • Centrum Spotkania Kultur gości wystawy na kilku kondygnacjach. W surowych przestrzeniach można oglądać plakaty, grafiki, zdjęcia czy neony. W Centrum Spotkania Kultur znajdują się także dwie sale wystawiennicze przeznaczone na wystawy czasowe. 
  • Neon „Szacunek na mieście” stał się jedną z najczęściej fotografowanych i umieszczanych w internecie realizacji Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry. Neon mieści się na wiadukcie kolejowym nad Drogą Męczenników Majdanka w Lublinie.
  • Neon „Brejdaki” przy ul. Zamojskiej w Lublinie. Nieco dalej od centrum miasta, w drodze ze Starego Miasta do Mostu Kultury, na ul. Zamojskiej znajdziecie neon “Brejdaki” autorstwa Tomasza Pieńczaka. Neon wykorzystuje popularna na lubelszczyźnie wyrażenie “brejdak”, oznaczające brata. “Wydźwięk tego neonu jest taki, że każdy dla każdego może i powinien być bratem, przyjacielem – bez względu na podziały, płeć, pochodzenie, czy poglądy polityczne.”
  • Mural przy ul. Mełgiewskiej. Mural Olafa Ciruta składa się z 12 sekwencji obrazujących dzieje Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Przedstawia różne etapy rozwoju tego ważnego dla miasta przedsiębiorstwa a także przemiany społeczne i polityczne, które dokonały się w tym czasie.
  • Lubelski street art ma się całkiem dobrze. Adresy pod którymi znajdziesz najciekawsze z nich  to: podwórko przy Jezuickiej 1 („Civitates orbis terrarum”), skrzyżowanie ulic Cyruliczej i Furmańskiej (murale „Marzenia do gwiazd” oraz „Czułość Ryb”). Punktem obowiązkowym jest Lubartowska 55 („Alicja w krainie czarów”) i mural duetu Etam przy Lubartowskiej 57. Przy Peowiaków znajduje się mural z trolejbusami, a przy Jasnej 3 mural w jidysz. Obok znajduje się mural powstały na Noc Kultury 2012.
  • Kocia Kamienica. Przy Grodzkiej 17 znajdziesz „kocią kamienicę”. Policz koty na jej fasadzie i zasięgnij języka o artyście, wybitnym grafiku, który kiedyś mieszkał w kamienicy obok. 
  • Lublin ma ten klimat. Spacerując uliczkami Starego Miasta co chwilę możesz natknąć się na „niezłą sztukę”. Rozglądaj się więc uważnie. Warte uwagi są zdjęcia w oknach kamienic,  które zostały odnalezione przed laty w jednej z nich, mural w zaułku przy Jezuickiej, balansujący nad ul. Grodzką Sztukmistrz czy gwiazdy, które w okresie zimowym zdobią miasto.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!