fbpx

Lublin w jeden dzień

Poznaj Lublin od podszewki

Jesteś przejazdem i masz niewiele czasu na zwiedzanie? Spokojnie, podpowiadamy co zwiedzać w Lublinie, żeby go całkiem nieźle poznać! To propozycja także dla gości biznesowych, którzy korzystają z obiektów konferencyjnych i chętnie dowiedzą się, co zwiedzać w Lublinie w wolnym czasie.

  • Zamek Lubelski i wszystko, co z nim związane. A co dokładnie? Galeria Sztuki, a w niej oryginalny obraz Jana Matejki „Unia lubelska”, a także stół, w którym, według znanej lubelskiej legendy, sam czart wypalił kształt swojej łapy wraz z wydaniem sprawiedliwszego niż sędziowie wyroku na biednej wdowie. Poza tym wizyta w Lublinie nie może się obyć bez zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej (unikat w Polsce) i Donżonu z tarasem widokowym na niesamowitą panoramę Starego Miasta.
  • Spacer Starym Miastem z krótką przerwą na kawę i skosztowaniem cebularza w jednej z tutejszych piekarni lub restauracji. Stare Miasto jest świadkiem dziesiątek ważnych dla Lublina wydarzeń. Kamienice swoimi fasadami opowiadają o wybitnych mieszkańcach miasta, a Trybunał Koronny przypomina jak ważnym było ośrodkiem dla Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 
  • Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” znajduje się w kamienicy-bramie, która dawniej łączyła świat chrześcijański ze światem żydowskim. Dzisiaj w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” znajdziesz wystawę stałą „Lublin. Pamięć miejsca”, która zabierze cię w podróż do przedwojennego Lublina.
  • Wieża Trynitarska. Najwyższy punkt widokowy na Starym Mieście pozwala podziwiać panoramę Starego Miasta i Śródmieścia. Wystarczy wspiąć się na górę, pokonując jakieś 200 schodków.
  • Plac Litewski z fontanną i niewielkim parkiem daje ochłodę w gorące dni. Sama  fontanna wieczorami jest sceną dla pokazów multimedialnych. Ale, ale! Plac Litewski jest pełen pamiątek z dawnych czasów. Znajdziesz tu bowiem pomnik Unii Lubelskiej i pałace magnackie posłów współczesnych Królestwu Polskiemu i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pomnik marszałka Piłsudskiego upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a także pomnik Józefa Czechowicza – przedwojennego poety, który Lublin niejednokrotnie uczynił bohaterem swoich wierszy.
  • Centrum Spotkania Kultur. Miejsce koncertów, spektakli i spotkań towarzyskich. Intryguje swoją surową formą, zachęca otwartą przestrzenią. Działa tu Teatr im. H. Ch. Andersena dla dzieci, a także kilka restauracji i klub. Tarasy na 4. i 5. piętrze to miejsce niezwykłe – nie dość, że znajdziesz tu łąkę, to jeszcze dowiesz się o życiu pszczół w Miejskiej Pasiece Artystycznej.
  • Muzeum Wsi Lubelskiej. Jeśli wystarczy czasu, naprawdę warto przyjechać na obrzeża Lublina, żeby doświadczyć lokalnego folkloru. Skansen w Lublinie spodoba się tak dzieciom, jak i dorosłym. Ekspozycja składa się z zabudowy wsi oraz miasteczek prowincjonalnych.

Potrzebujesz profesjonalnego przewodnika po Lublinie? Sprawdź naszych Przewodników Inspiracji!